Camilla Läckberg – Krotitel

Krásná zasněžená krajina z koňského sedla nabízí nádhernou podívanou. Jenže i přesto do takového kouzelného kraje se může vkrást smrt a sadistické zacházení, ať už se jedná o aktuální případ nebo dávnou vraždu.

Příběh

Vše začíná ve chvíli, kdy je mladá Victoria sražena autem poblíž lesa. Dívka přitom již před čtyřmi měsíci zmizela a nyní je nalezena s odejmutým jazykem a očima. Srážka s automobilem, který nemohla zahlédnout, je tak pro dívku vysvobozením z dlouhých muk.

Vlastně počkat, tímhle to vše nezačalo. Policie totiž zjišťuje, že i v dalších okresech se nachází pohřešované dívky, které zmizely beze stopy, ovšem je nikdy nikdo nenalezl. Začíná tak rozsáhlé pátrání po vrahovi, který zatím působí jako duch – žádná stopa, nikdo si ničeho nevšiml.

A pak je tu Erika Falcká, která se snaží napsat knihu o případu Laily Kowalské. Ta je ve vězení za vraždu manžela – bývalého krotitele lvů, navíc byla v domě také nalezena její dcera připoutaná řetězem ve sklepě. Jaké hrůzy se za zdmi musely odehrávat? Jenže Laila odmítá o svém případu mluvit, nikdy o něm nemluvila.

Knižní trailer (španělsky)

Styl psaní

V knize sledujeme nejen přítomnost, kdy vyšetřovatelé řeší brutální zacházení s dívkou a dále Eriku, která se snaží sepsat knihu o vražedkyni, ale také vstupujeme do minulosti. Tyto pasáže jsou krátké, upravené stylem kurzíva a jedná se o vzpomínky Laily Kowalské na její rodinu a všechny proběhlé události, které ji dostali až do vězení.

Přiznám se, že knihu jsem četla opravdu dlouho. Nevím, zda to bylo tím, že mi nesedla forma psaní nebo jestli je to těmi horky, přeci jen to trošku unavuje. Každopádně se mi zdálo, že je tam více omáčky, k jakýmkoliv indiciím se vyšetřovatelé dostávali pomalu, bylo to z mého pohledu natahované. Teprve až druhá část knihy nabrala lepší tempo, ale až závěr přinášel ten správný šmrnc knihy, napětí a akci, která mne nadchla.

Možná můj dojem omáčky byl také vytvořen tím, že jsem do série těchto příběhů vtrhla až přes tuhle knihu – nečetla jsem předchozí. V knize jsou totiž hlouběji rozváděny také situace a vztahy mezi vyšetřovateli (nejen dvou hlavních hrdinů! Bohužel zde vystupuje celá škála lidí, takže je obtížnější se zorientovat). Jelikož jsem tyto osoby neznala z předchozích knih, moc mi neříkaly situace vyrovnávání se s tragédií z předchozí knihy a další věci. Pokud si tedy chcete některou knihu z této série pořídit, opravdu začněte od prvního dílu.

Závěr knihy už jsem předem tušila, vraha jsem měla správně vytipovaného, ovšem závěr mě tolik  neuchvátil. Autorka toho do něj přidala mnoho, rozhodně mohla některých myšlenek a rozuzlení ubrat. V jednoduchosti je přeci krása.

A jak jsem poznala vraha? Je to krásné vykreslení životů a povah jednotlivých lidí, kolem kterých se příběh točí. O každém si uděláte vynikající představu, vnímáte jeho povahu a vzhledem k postupně dávkovaným důkazům můžete dedukovat, „kdo je vrah?“.

Obálka

Přemýšlela jsem, s čím si vlastně obálku spojit. Vždy když si vybírám knihu, je pro mě obálka to nejdůležitější – to, co mne musí na první pohled zaujmout, abych se dál o knihu zajímala. A když mne obálka zaujme, předpokládám, že má určitou vypovídající hodnotu ohledně děje knihy.
Tady ovšem netuším, kam obálku vlastně zařadit, s jakou situací ji zvolit. Na první pohled je úžasná, zaujme, ale asi bych pro knihu volila jiný motiv.

Camilla Läckberg - Krotitel

Úryvek

Mezi nimi a dívkou vedla silnice. Byla prázdná a čerstvý prašan se vznášel nad asfaltem jako lehká mlha.
Dívka se k nim přibližovala. Byla bosá a červeň jejích nahých paží a nohou ostře kontrastovala s okolní neposkvrněností. Zasněžené smrky za ní vytvářely bílou kulisu. Už byli jen kousek od sebe, každý na své straně silnice, když kůň uslyšel, jak jezdkyně znovu vykřikla. Zvuk jejího hlasu dobře znal, ale přesto teď zazněl jaksi cize.
Dívka se najednou zastavila. Zůstala stát uprostřed silnice a kolem nohou jí vířil sníh. S jejíma očima nebylo něco v pořádku. V bílém obličeji zely jako černé díry.
Zničehonic se na silnici objevilo auto. Ticho prořízlo zaskřípění brzd a pak se ozvalo žuchnutí, jak tělo dopadlo na zem.

– strana 7-8

Hodnocení knihy

Možná je to tím, že jsem od knihy asi moc očekávala. Je to známá populární série, kniha má zajímavý námět, ale celkově mi nesedl styl psaní autorky. První polovinu knihy se nic moc nedělo, střípky patřící k případu se objevovaly zřídka a i přesto jsem začala tušit brzy vraha.
Kniha má opravdu zajímavou myšlenku, sympatické prostředí, dobře vypracované postavy. Doporučuji číst od první knihy série, ačkoliv se jedná o samostatné příběhy, na pozadí se rozvijí osudy vyšetřovatelů. Takhle samostatně vytržená kniha vám nemusí sednout stejně jako mně.

Moje hodnocení: 5/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Camilla Läckberg
Série: Fjällbacka
Díl: 9. Krotitel
Žánr: Krimi
Vazba: pevná
Počet stran: 362
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2015
Moje hodnocení: 5/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *