Film Bubble (2022)

Bubble | Užijte si parkur ve zdevastovaném Tokiu

|0 Komentářenapsala

Moci se prohánět bez omezení po městě a nejlépe i pořádat závody v parkuru? Proč ne a ještě do toho přidat pravidla jako země, tedy pardon voda je láva a o zábavu ve filmu Bubble máme postaráno.


Začaly se zničehonic snášet z nebe. Lesklé a zářivé. Modré koule, které si to uprostřed Tokia zamířily k Tokio Tower. Kdo mohl čekat, že při shluknutí se tyto křehké krásky rozhodnou vybouchnout? Ten den zemřelo mnoho lidí.

O pět let později tuto věž a její blízké okolí ukrývá velká bublina. Ohraničuje místo, které je vytopené a neobyvatelné právě díky té kulaté nádheře, která popraskala a vylila do ulic své nitro. Lidé už zde dávno nežijí, až na drobné výjimky. Jsou to sirotci, opuštěné a pozůstalé děti po oněch děsivých událostech. A jejich zábavou se stanou závody v parkuru.

Jenže tuhle bezstarostnou zábavu a denní stereotyp roztříští Uta, která se jednoho dne vynoří odnikud a neumí říct ani jediné slovo.

Film Bubble přináší parádní animovanou podívanou s atraktivním prostředím. Vydejte se s ním na procházku do zdevastovaného Tokia, tedy jeho část, kterým se prohání partička mladých lidí. Ti totiž využívají opuštěného města a pořádají zde závody v parkuru o zásoby jídla. Prostředí rozšiřují další anomálie, ať již samotné zatoulané vodní bubliny nebo „pasti mravkolva“, které rády požírají vše, co do nich spadne. O gravitačních odchylkách ani nemluvě.

Napříč filmem si užijete opravdu spoustu běhů těmito rozmanitými kulisami a i přes znějící potemnělost je vše pestrobarevné a pozitivně laděné. Vlastně celkově je vizuálu tohoto filmu dávána speciální péče, protože kromě toho, že se animátoři vyřádili na dovádějících postavách předvádějících různé kousky, také si pro nás připravili mnoho efektivních (panoramatických) výhledů na okolí a to téměř jeden vedle druhého.

Vedle vizuálna vás čeká také přídavek v podobě hudebního podkresu, který zde mnohdy přebírá i prvek vyprávění a stává se též důležitou a zapamatovatelnou součástí. Jenže tak, jak vypráví obraz, pohyb a zvuk, tak vlastně za tím vším pokulhává samotný příběh. Ten by se totiž dal odvyprávět na polovičním rozsahu a díky tomu snímek Bubble nabízí pomalé poklidné tempo, které dává prostor vychutnávání si toho prostředí a parkuru.

Hibiki a Uta ve filmu Bubble Tokio ve filmu Bubble

Většina postav zde mnoho prostoru na bližší vykreslení nedostane, funguje spíše jako nějaké roští, ať tady nejsou dvě hlavní postavy samy. Co jsem ovšem ocenila a je to vlastně i důležitým prvkem, tak je samotný Hibiki. Ten ač je velkou podporou svého parkurového týmu, protože je rychlý a obratný, přeci jen není dokonalý. Trápí ho přecitlivělost na zvuk, před níž se chrání obřími sluchátky, které nedává prakticky z ruky. Tedy z hlavy.

Myšlenka filmu Bubble je kouzelná, něžná a funguje jako pohlazení. Jak nám hlavní postavy v první části naznačí, jedná se o retelling knihy Malá mořská víla od spisovatele Hanse Christiana Andersena. Pokud tak chcete zažít tuto pohádku v netradičních dystopických kulisách, máte nyní tu příležitost.

Závěrečné shrnutí

Máte za sebou náročný den v práci nebo ve škole a potřebujete prostě jen vypnout, nesledovat nic složitého a prostě si jen užívat obraz? Na ten snímek opravdu dbá a pokud jste milovníky parkuru, pak u vás s jistotou zaboduje. Krásné zajímavé prostředí doplňuje příjemným, pomalu se vinoucím příběhem, který rozhodně nenutí bedlivě sledovat a dávat pozor každičkou vteřinu, aby vám něco neuniklo.

Moje hodnocení: 6/10

Film Bubble (2022)Bubble
Animované dobrodružné sci-fi
Japonsko v roce 2022
Délka: 99 min
Režie: Tecuró Araki
Scénář: Gen Urobuči, Rendži Óki, Naoko Sató
Kamera: Kazuhiro Jamada
Hudba: Hirojuki Sawano

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *