Bošovští Rodáci 2015

Jako každý rok vítá drobná víska Bošovice své rodáky, stejně tak tomu bylo i letos. Celé události předcházelo množství úprav prostranství, ovšem nakonec vše vypuklo 26. června a bývalé občany této obce vítala na zastávce velká cedule.

Celý program začal již v pátek, kdy byl na Škrabánově připraven hasičský program pro děti i dospělé a následně táborák, ohňová show i ohňostroj. Ožilo to ale i na druhé straně vesnice, kde se pořádal charitativní koncert na záchranu bošovských varhan. Vystoupily skupiny la Bande, Kelwin a Simply Fight.

Teprve ale v sobotu vypukl velký program, kterého se účastnili rozličné veřejné budovy napříč Bošovicemi. Bylo toho opravdu mnoho a já se rozhodla vám představit program pouze tak, jak jsem si jej užila s mámou a její kamarádkou já.

 

Nejprve jsme rozmýšlely, zda nezamířit na program již v odpoledních hodinách. Nejvíce jsme se totiž těšily na tvrz, která je v aktuální době uzavřena kvůli změně vlastníků. Právě při této příležitosti opět otevřela svá vrata a my mohly nahlédnout alespoň na drobné nádvoří, kde nás čekal doprovodný program v podobě hudebníků, kteří se pustili do skladeb ze středověku, renesance a baroka.

Jakmile jejich program skončil, zamířily jsme před tvrz, kde byl mimo jiné drobný řemeslný jarmark. Odehrávalo se zde také šermířské představení ŠDS Memento mori.

Jakmile vše skončilo, rozhodly jsme se slézt z kopce, kde byla tvrz v minulosti strategicky zbudována. Vstoupily jsme do dědiny, kde jsme příhodně šly do blízkého Kulturního domu. Zde se konaly několikatery výstavy. Ve spodní části nás čekaly vystavené hudební nástroje, noty a další věci spjaté s hudbou v Bošovicích. Ve výstavě jsme objevily i basu (či podobný strunný nástroj), tedy spíše její část, která je stará už 150 let.

Bošovská tvrz

Bošovská tvrz Bošovská tvrz Bošovská tvrz Bošovská tvrz

Bošovský kulturní dům Bošovský kulturní dům Bošovský kulturní dům Bošovský kulturní dům Bošovský kulturní dům Bošovský kulturní dům

V horní části Kulturního domu jsme pak prošly drobnou výstavu historie války od středověku po novodobé válečnictví a především i léčitelství. Ačkoliv byla výstava umístěna na poměrně malé ploše, na každý dotaz nám bylo od odborníků odpovězeno a dokonce jsme dostaly menší přednášku ohledně léčitelství v době napoleonských válek.

Další naší zastávkou byla základní škola, která má v Bošovicích pouze první stupeň. Právě díky tomu je o to více zdobná, hravá a díky umístění v malé vísce se na ni hodí označení rodinná. Kromě prozkoumání, jak se změnila, jsme si prohlédly výstavu starých hraček, nahlédly jsme do fotografických kronik a prohlédly si i malovanou a keramickou mapu Bošovic.

Nakoukly jsme i do naší mini stanice dobrovolných hasičů, kteří nám představili své stroje, úbory, na fotografiích proběhlé zásahy, ale i historii obecních hasičů. Trošku jsme zazáviděly zdejší posilovnu.

To už jsme si to ale mířily ke kostelu, který jsem musela navrhnout, jinak bychom jej minuly. Když jsme se začaly škrábat na další kopec, míjely jsme faru, kde probíhalo posezení u vína a cimbálová muzika.

Bošovská základní škola

Bošovská základní škola Bošovská základní škola Bošovská základní škola Bošovští hasiči Bošovští hasiči Bošovští hasiči

Byl to výborný nápad nahlédnout do kostela, jelikož byl kompletně zpřístupněn, takže jsme nahlédly i do zvonice. Bohužel varhany, které se opravovaly, nebyly zpřístupněny, což byla škoda. Byla zde ovšem výstava fotografií související s kostelem a také výstava starých kostelních plachet a dalšího.

Nakonec jsme si to zamířily k myslivně, která nás lákala po celou sobotu, protože se zde měly prý vařit pokrmy ze zdejší zvěřiny. Když jsme došly, vyděsily nás zdejší fronty (a hlavně to, že brzy vlastně zavírají), tak jsme nakonec přešly do nedaleké mateřské školky, kde naše pouť skončila. Byly zde vystaveny kroje, rozsáhlé fotografie krojové tradice v Bošovicích, ale také další výstavy z pořádaných táborů, dálkových pochodů a dalších akcí, které Bošovice pořádají.

Některé výstavy bylo možné navštívit ještě následující den, ovšem program byl chudší a na představení lákal Hájek s tanečními a hudebními skupinami. A to byl závěr 10. Setkání rodáků a přátel Bošovic.

Bošovský kostel

Bošovský kostel Bošovský kostel Bošovská mateřská škola

Diskuze

Pořádá vaše obec obdobnou akci?
Co vše při ní můžete zažít?

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *