Anne Holtová – Smrt démona

Jedna malá místnost v jednom malém dětském domově. Brutální vražda a zmizelé agresivní dítě s poruchou chování. Kdo je zrádným zločincem? Vše skryjí stopy ve sněhu od probíhajícího hasičského výcviku.

Příběh

Nedlouho poté, co je do dětského domova v Oslu umístěn nezvladatelný hoch Olav, je zavražděna ředitelka. Zároveň po objevení mrtvoly se zjišťuje, že tento chlapec z domova uprchl. Nelehkého úkolu se ujímají vrchní komisařka Hanne Wilhelmsenová se svým kolegou Billym T.

Na povrch začnou vyplouvat nepříjemné pravdy o zaměstnancích dětského domova i zvláštní vztahy samotné oběti. Motivů se objevuje opravdu mnoho, ale kdo měl opravdu příležitost vraždit? Navíc kde je malý uprchlík a co skrývá?

Souběžně s vyšetřováním se také vracíme do vzpomínek matky na Olavovo dětství. Ten totiž trpěl hyperaktivitou a také velkou nenávisti vůči svému okolí.  Již od začátku vyhledávala pomoc u odborníků, vhodné odezvy se jí ovšem nedostávalo a sama synovo chování nezvládala. I přes její zvláštní vztah s Olavem se jej přesto nechtěla vzdát.

Trailer (polsky)

Styl psaní

Můžeme sledovat společně s hlavními vyšetřovateli stopy, kterých je pomálu. Nevíme, kdo je vrah, nevíme nic navíc, jen sledujeme, kam nás nitky povedou. Motivů je možná mnoho, ale kdo měl opravdu příležitost nepozorovaně zabít ředitelku uprostřed domu plného dětí a zaměstnanců? Kdo ji vrazil neočekávanou ránu nožem do zad?

Ovšem ústředním motivem není právě řešení kriminálního případu, jak by se dalo čekat. Naopak, jsou velmi silně rozebírány vztahy s problémovým dítětem. Je zde nahlíženo, jak k němu přistupuje samotný stát, jak se cítí matka. Co je vlastně pro dítě nejlepší a kdo nejvíce pochybil?

Je překvapivé, že na tak málo stranách přináší kniha velké množství informací. Děj je svižný, čtivý a postavy velmi dobře propracovány.
Příběh je v er formě, kdy občas může být obtížnější rozeznat, z úhlu které postavy příběh sledujeme. Ale v textu není problém se rychle zorientovat.

Obálka

Hned na první pohled mne zaujal zvláštní motiv na obálce knihy. Koho by také neupoutala postava s králičí hlavou a zbraní v ruce. Starý dům v pozadí doplňuje svojí tíživou atmosférou celou obálku, celé to působí tíživě, tajemně a přinutí váš to vzít knihu do ruky a nakouknout do ní.

Severské krimi Anne Holtová - Smrt démona

Úryvek

„Já jsem ten novej!“
Odhodlanými pohyby nakráčel doprostřed místnosti. Tam se zastavil, zatímco sníh z velkých sportovních bot mu kolem nohou začal tvořit loužičky. Doširoka rozkročený, jako by chtěl skrýt, že má nohy do x, rozhodil rukama a opakoval:
„Já jsem ten novej!“
Hlavu měl na jedné straně hladce vyholenou. Od pravého ucha mu nepoddajné havraní vlasy ležely sčesané obloukem přes temeno, kde po kulaté hlavě sklouzávaly a rovně zastřižené sahaly jen několik milimetrů nad levé rameno. Jeden hustý pramen, zcuchaná jako kus filcu mu viděl přes oko.

– strana 7, 1. kapitola

Hodnocení knihy

Bohaté dílo, které se autorce podařilo výborně vměstnat na menší počet stran, takže nevyděsí příležitostné čtenáře. A to by bylo škoda, protože tohle severské krimi má hodně k nabídnutí. Především mne překvapilo, jak vedle řešení příběhu také sleduje vztahy k problematickému dítěti, jak vše vyhodnocuje stát apod.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Anne Holtová
Série: Hanne Wilhelmsen
Díl: 3. Smrt démona
Žánr: krimi
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 240
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Přístupné: 12+
Moje hodnocení: 9/10

 

Fotografie obálky pochází ze jota.cz.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *