Andy Weir – Marťan (Jan Zadražil, Jan Vondráček)

Jako posádka do raketoplánu při prozkoumávání zákoutí vesmírů jsou vždy vybírání lidé tací, aby společně jako tým v tomto malém prosto přežili a bezpečně dorazili i zpět. Co když ale jeden z nich uvízne na jiné planetě – jaké má sám šance na přežití?

Příběh

Mark Watney patřil mezi první posádku lidí, která vydala na Mars. Byl ovšem díky sledu událostí také prvním člověkem, který zde uvízl a počítal dny do své… smrti nebo záchrany?

Výpravný román plný technických dovedností a biologických znalostí uplatněných pro přežití v Marsovské pustině. Odhodlání jednoho muže bojovat o své přežití a neuvěřitelná lidská semknutost při pomoci člověku, který uvíznul na zcela jiné planetě.

Styl psaní

Příběh se zaměřuje především na Marka a jeho boj s nehostinnou Marsovskou krajinou. O svůj život bojuje každičký den, přepočítává všechny proměnné, aby věděl, kolik dní mu vlastně zbývá. Přijede jeho záchrana včas? Napětí z příběhu přímo sála a zasáhne i posluchače.

Napětí je ovšem uvolňováno Markovi vlastním smyslem pro humor, kterým dokáže situaci odlehčit. Příběh skýtá také nepřeberné množství popisů technických či biologických postupů, které jsou srozumitelné i pro širokou veřejnost. Vše je polopatě vysvětleno, ovšem i tak jsem místy měla dojem, že je tam těchto situací hodně a občas jsem se při poslechu ztratila.

Musím ale uznat, že Mark se projevil jako šikovný, velmi vynalézavý a místy riskující člověk. Svůj život se rozhodl nedát zadarmo. A právě v této chvíli sledujeme místy i reakce nejen lidí na Zemi, ale také jeho posádky, která již opustila Mars. Děj je tak ukázkou lidství a toho dobrého z nás.

Audio

Celá audiokniha je situována spíše jako deník, kterému jeho autor sděluje všechny informace, protože třeba by jej jednou mohl někdo objevit. Příběh je takový monolog Marka k sobě samému, který je občas doplněn náhledy ze Země.

Není tedy překvapivé, že celé nahrávce dominuje hlas Jana Zadražila, který převzal právě roli astronauta uvíznutého na Marsu. Se všemi těmi popisy a vědeckými názvy si výborně poradil a svým přednesem vdechl postavě Marka doslova život. Zbylými postavami pak doplňuje děj Jan Vondráček.

Místy se v audioknize ovšem nachází zvukové předěly, které svým pípáním a hladinou zvuku se mnohdy nepříjemně rozezněly ve sluchátka. To je asi jediná věc, kterou bych na audioknize pro příjemnější poslech změnila.

Obal

Jednoduchý a přesto výstižný obal jistě přitáhne posluchačovo oko. A není divu, již na první pohled je zřejmá nehostinná krajina Rudé planety, která pohlcuje nebohého hlavního hrdinu.

Andy Weir - Marťan (Jan Zadražil, Jan Vondráček)

Ukázka

Hodnocení knihy

Boj o přežití v marsovské pustině postavený na uvěřitelnosti a reálnosti. Obsahuje velké množství popisů a vědecký faktů a událostí, pomocí kterých hlavní hrdina bojuje o vlastní život. Spíše takový monolog deníkových zápisků s lehkou dávkou Markovi vlastnímu humoru.

Moje hodnocení: 8/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Andy Weir
Název: Marťan
Interpreti: Jan Zadražil, Jan Vondráček
Žánr: sci-fi
Délka: 11h 38min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2016

Fotografie pochází z onehotbook.cz a www.publicdomainpictures.net.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *