Amanda Lindhoutová, Sara Corbettová – Dům v nebi

Být turistkou je jistě úžasná věc plná dobrodružství a nových zážitků. Ovšem i při takovém cestování by člověk měl dbát opatrnosti a držet se dál od rizikovějších zemí. Ne vždy totiž taková cesta může dopadnout dobře.

Příběh

Amanda se příležitostně živí jako servírka či barmanka. Příležitostně? Vlastně tehdy, když necestuje. Její život je kouzelný, plný objevování nádherný i drsných krajů. Leckdo by jí mohl závidět, protože neprocestuje tolik zemí, co ona.

Když při jedné cestě zjišťuje, že si může vydělávat na své cestování pomocí fotografií, upne své úsilí tímto směrem. Nezaleká se i rizikových zemí, a jelikož nejlépe placené jsou reportáže z válečných oblastí, rozhodne se odjet do Somálska.

Nakonec neodjíždí sama, vydává se na tuto cestu i s Nigelem, se kterým si v minulosti prožila románek. Ovšem nečeká je žádná romantická dovolená, ale drsné ukázky zchudlého obyvatelstva a ozbrojených konfliktů. I přes placenou ochranu je s Nigelem unesena a vydána na milost i nemilost islámským extremistům.

Styl psaní

Strhující příběh, který nám nejen přibližuje stav válečných zemí, všechno to riziko, ale i přístup muslimů k ostatním lidem. Z knihy je velmi jasně cítit rozdíl mezi uvězněnou ženou a mužem, rozdíly se postupem uplynulé doby únosu prohlubují.

Nigel a Amanda jsou rozdílnými osobnostmi, Amanda je silná a přesto naivní, snaží se oba držet při smyslech a s myšlenkou na domov, kam se musejí brzy vrátit. Zato Nigel tráví s obličejem v dlaních, nebrání se slzám, a přesto únosci raději a lépe jednají s ním než s Amandou.

Jenže čekání se prodlužuje, protože rodiny nemají peníze a jejich vlády odmítají zaplatit za výkupné – nebudou přeci teroristy podporovat. A tak nejen Amanda s Nigelem, ale i samotní únosci začínají být napjatí a příběh se vyostřuje.

Nevidíme zde ovšem pouze příběh těchto dvou uvězněných, ale díky rekapitulace od příbuzných je do příběhu zapojen i průběh vyjednávání, které nebylo vůbec jednoduché.

Zajímavostí knihy je, že ačkoliv autorka netušila, v jakých oblastech ji únosci věznili, všechny domy, kterými si prošla, si pojmenovala. Odtud je tedy odvozen i název knihy.

Obálka

Šedé stěny působí až stísněně, ale svět za nimi překvapivě žije dál. Jenže dá se v islámské zemi dočkat pomoci, když jste uvězněná žena? Vynikající obálka, která přesně vystihuje ponurou, tíživou atmosféru.

Amanda Lindhoutová, Sara Corbettová – Dům v nebi

Kniha už se dočkala nemála vydání v různých zemích a doposud nese také následující obálky.
Kvalitní obálkou je i první zlatočerná, která je taktéž výrazově bohatá. Na té poslední můžeme vidět portrét autorky.

Amanda Lindhoutová, Sara Corbettová – Dům v nebi

Ukázka

Začala jsem být posedlá představou, že musíme s Nigelem zůstat spolu – ž musíme udělat všechno proto, aby nás nerozdělili. I když Nigel uváděl naše únosce do rozpaků tím, že před nimi brečel, pořád mu rozuměli víc než mně. Protože byl muž, chovali se k němu s větším respektem. A protože jsme byli spolu, zacházeli s námi víceméně stejně. Upnula jsem se k tomu, protože jsem věděla, že díky jeho přítomnosti jsem relativně v bezpečí.

– strana 183, kapitola Dům s elektřinou

Hodnocení knihy

Příběh jednoho velmi krutého zacházení a jedné velmi silné ženy, která se rozhodla o všem veřejně promluvit. Neuvěřitelná pouť za svobodou, která zanechala na duších obětí mnohé. To vše s nimi prožijete a ukápne vám slza radosti, když se Amanda konečně dočká toho jediného vytouženého.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Amanda Lindhoutová, Sara Corbettová
Název: Dům v nebi
Žánr: drama, thriller, autobiografie
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 424
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2015
Přístupné: 18+
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky pochází z goodreads.com.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *