Alhambra

|0 Komentářenapsala

Alhambra je palácový komplex maorského vrcholového umění, jehož počátky se datují do 13. století. Vše je obehnáno obrovskou zdí, která ukrývá nádherné budovy. Buďte i vy u jeho zrodu – postavte si svoji Alhambru.

Společenská hra Alhambra

Vizitka

Název: Alhambra
Výrobce: Piatnik
Herní doba: 30-60 min
Počet hráčů: 2-6
Vhodnost: 8+
Orientační cena: 399 Kč

 

Ocenění hry

 • Vítěz Spiel des Jahres 2003

Obsahuje

Ve hře naleznete celkem 60 dlaždic města – z toho 6 startovních, látkový pytlík na míchání a 6 odkládacích stavebních ploch. Dále také 108 karet měn (4 druhy), 12 figurek v šesti barvách a desku stavebního trhu. Pro bodování nesmí chybět dvě bodovací karty a dále také hrací plánek pro bodování. Samozřejmě uvnitř naleznete také pravidla.

Jak se hraje?

Na počátku si každý hráč z hromádky peněz tahá karty, dokud na rukou nemá měnu v hodnotě 20. Jakmile dosáhne této hodnoty nebo ji překročí, již si nebere další karty. Začíná ten hráč, který má nejméně karet s měnou v ruce. Pokud je stále nerozhodně, začíná ten, kdo má nejmenší celkovou sumu.

Společenská hra Alhambra

Karty s penězi jsou rozloženy na 5 stejných hromádek, přičemž karta s bodováním A je vložena do druhé hromádky a karta B do 4 hromádky. Ty jsou pak znovu seskládány do jedné velké.
Na tržiště jsou z černého pytlíku doloženy 4 karty a pod tržiště 4 karty peněz z hromádky.

Hráč na tahu může udělat jednu ze tří věcí:

 • vzít si kartu měny pod tržištěm. Hráč může vzít více karet, ale pouze pokud jejich součet nepřesáhne 5.
 • koupit kartu z tržiště. Příslušnou měnu odloží na odkládací balíček a kartu z tržiště přikládá k městu nebo na svoji odkládací plochu pro pozdější dostavbu. Pokud hráč zaplatí přesně, získává ještě jeden tah. Maximálně tak může odehrát za své kolo 5 tah – 4x nakoupit a pak např. vzít peníze. Pokud hráč nezaplatí přesně, neobdrží peníze zpět.
 • jako tah se i počítá odebrání či třeba výměna karty z postaveného města na svoji odkládací plochu.

Společenská hra Alhambra

Co se týče tržiště, pak cena budov je určená na dané kartě a čím platit určuje barva a mince na místě, na kterém je karta na tržišti umístěna.

Jakmile hráč ukončí své kolo, před startem kola nového hráče se doloží chybějící karty bankovek pod tržiště a karty budov do tržiště.

Stavba budov má hned několik pravidel.

 • Kartičky s budovami se přikládají k prvotní kartě zobrazující střed města.
 • Všechny budovy musejí být staveny jedním směrem.
 • K budovám se musí dát ze středu města dojít – nesmí je oddělovat zeď.
 • Karty nesmí vytvořit mezi sebou uzavřené prázdné místo.
 • Pokud kartu navazujete na město a z jedné ze stran má na sousední kartě zeď, je potřeba, aby i samotná karta měla na tomto místě zeď – tj. zdmi na sebe.

Společenská hra Alhambra

Jakmile je v průběhu hry vyložena k tržišti karta označená A nebo B, dle ní se začne bodově počítat. O dané body hráči posouvají své figurky na hracím plánku. Body dostávají hráči s největším výskytem daného typu budov a dále také za nejdelší zeď ve svém městě.

Cíl hry

V průběhu hry jste bodování dle kartiček A nebo B a body určují, o kolik se posunete po plánku. Jakmile po odehraném nelze do tržiště doložit všechny čtyři karty, hra končí. V tuto chvíli začíná bodování C. Ten hráč, který se dostane se svojí figurkou v plánku nejdále, vyhrál.

Společenská hra Alhambra

Rozšíření hry

 • Alhambra: Vezírova přízeň (2004, CZ)
 • Alhambra: Městské brány (2004, CZ)
 • Alhambra: Hodina zlodějů (2005, CZ)
 • Alhambra: The Treasure Chamber (2006, AJ)
 • Alhambra: Power of the Sultan (2008, AJ)
 • Alhambra: The Magical Buildings (2011, AJ)
 • Alhambra: The Falconers (2013, AJ)

Závěrečné hodnocení

Pro hru jsme se s přítelem rozhodli právě díky možnosti, že si můžeme zahrát i jen my dva. Pro hru ve dvou jsou sice upravená pravidla, ale my hrajeme naplno a užíváme si stavění města. Ačkoliv je hra se dvěma hráči méně dynamická, posedíte nad ní trochu déle, ale to nám nevadí.
Ve více hráčích je hra velmi o předvídavosti, strategii, ale závisí také na štěstí na karty. Může se do ní zapojit celá rodina, je totiž velmi snadno pochopitelná jak pro nejmladší, tak pro nejstarší.

+ snadné pochopení
+ hra vhodná i pro dva
+ krásná grafika
– již během hry se může stát,
že je jasný vítěz či prohrávající

Moje hodnocení: 4/5
0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *