3 krásné vyhlídky na město Mikulov a jeho okolí

Mikulovem se často jen projíždí, neboť se nachází v těsné blízkosti rakouských hranic. Ovšem tohle město má ledacos nabídnout a když už se zde zastavíte, rozhodně si nenechejte ujít jednu z vyhlídek na město a jeho blízké okolí.

K dominantě města Mikulov

První nádhernou vyhlídku může nabídnout nepřehlédnutelný vrch uprostřed města zastavěný zámkem. Však i mikulovský zámek musel uhnout skále, která mnohdy prorůstá neústupně jeho stěny. Právě z jeho terasovitých zahrad i četných balkonů můžete nahlédnout do zdejšího okolí a je to opravdu příjemná nejen podívaná, ale také procházka. Obzvláště doporučuji navštívit mikulovský zámek během letních měsíců, kdy se vše již zelená a barevně kvete. Vstup do zámeckých zahrad je zcela zdarma.

Původní zámek zde stojí již od poloviny 13. století, bohužel od té doby několikrát vyhořel a svůj nynější vzhled získal až ve 20. století. Dnes se v něm nachází prohlídkové trasy, přičemž prostory fungují spíše jako muzeum. Mimo jiné zde naleznete nádhernou knihovnu a také obrovský sud, který stojí za to vidět – vždyť vinařství je pro Mikulovsko typické.

 

 

Neblíží se nepřítel?

Na dalším skalním útvaru vystupujícím nad město můžete zahlédnout menší stavbu tyčící se jako němý strážce nad městem. Jedná se o Kozí hrádek, který byl vystavěn v 15. století a sloužil jako dělostřelecká věž. Jeho úkolem bylo strážit, ale být také prvním obranným prvkem při případném napadení nepřítelem.

V dnešní době se kolem hrádku nachází drobné odpočinkové místo plné zeleně a laviček, odkud můžete využít výhledu na zdejší okolí a nedaleký vršek Turold ukrývající v sobě částečně zpřístupněný systém jeskyní. Můžete se rozhodnout ale vystoupit ještě výše, a to na samotný Kozí hrádek, na jehož horní plošině máte nejen rozhled, ale typické popisové tabule, co vlastně v dálce můžete vidět. Vstupné činí 25 Kč, snížené pak 10 Kč.

 

 

Poutní stezkou nejen za výhledem

Posledním hojně navštěvovaným vrcholem s krásným rozhledem na město a okolí je Svatý kopeček. Jak již název může napovědět, je toto místo častým cílem věřících turistů a jedná se o jednu z nejstarších křížových cest v České republice. Cestu na vrchol lemuje 14 zastavení, tedy kapliček postavených v 17. století, ve kterých jsou malbou či sochou zobrazeny jednotlivá zastavení Křížové cesty.

Kromě kapliček vás budou také doprovázet informační tabule a proměnlivá fauna a flóra, jak budete vystupovat výše. Místo je vyhlášeno přírodní rezervací od roku 1992 a nabízí delší vycházkovou trasu. Nahoře vás pak čeká kaple svatého Šebestiána, zvonice a kaple Božího hrobu. V trávě zde můžete odpočívat a kochat se nádhernými panoramaty. A jediné, co vás to bude stát, jsou vaše síly – tenisky s sebou.

Tak až příště budete projíždět Mikulovem, nezapomeňte se zastavit a rozhlédnout do dáli.

0 Komentáře

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *